APK per merk: hoeveel opmerkingen krijgt elk merk? (RDW 2025)
Krijgt het ene automerk bij de APK vaker een opmerking dan het andere? Wij rekenden het uit voor alle merken met minstens 20.000 APK-keuringen in 2025, op basis van de open data van de RDW. Lees de cijfers niet als oordeel over een merk: de leeftijd, de kilometerstand en de mix van modellen verklaren het verschil grotendeels.
Door het team van Autobedrijf Willemsbrug, RDW-erkend APK-keuringsstation · Bijgewerkt op 4 november 2026
Onze score is 4,8 / 5 uit 235 beoordelingen. Lees hun ervaringen
Het korte antwoord
Hoe vaak een automerk bij de APK een punt op het keuringsrapport krijgt, hangt vooral af van de leeftijd, de kilometerstand en de mix van modellen van de auto’s die nog rondrijden. De RDW-data corrigeert daar niet voor, dus de cijfers zijn geen oordeel over de kwaliteit van een merk. Bij de 31 merken met minstens 20.000 APK-keuringen in 2025 stond bij 32 tot 67 van elke 100 keuringen minstens één punt op het rapport. Het landelijk gemiddelde is 50,6 per 100 keuringen (RDW Open Data, keuringen 2025, bewerking Autobedrijf Willemsbrug).
Hoeveel APK-punten krijgt elk merk per 100 keuringen?
Per merk stond bij 32 tot 67 van elke 100 keuringen minstens één punt op het rapport. Dat verschil zegt weinig over het merk zelf. De leeftijd, de kilometerstand en de mix van modellen verklaren het grotendeels, en de data corrigeert daar niet voor. Een punt kan een afkeurpunt, een reparatiepunt of een adviespunt zijn. De tabel loopt van minder naar meer punten per 100 keuringen.
De derde kolom laat zien bij hoeveel van elke 100 keuringen minstens één punt op het rapport stond. De vierde kolom telt alle punten bij elkaar op, per 100 keuringen. Een auto kan namelijk meer punten tegelijk krijgen.
| Merk | APK-keuringen 2025 | Met minstens één punt (per 100) | Punten per 100 keuringen | Meest genoteerd |
|---|---|---|---|---|
| Porsche | 31.457 | 32 | 48 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Lexus | 21.910 | 34 | 52 | Bandprofiel 1,6 tot en met 2,5 mm |
| Audi | 260.557 | 42 | 70 | Bandprofiel 1,6 tot en met 2,5 mm |
| BMW | 295.181 | 43 | 75 | Lekkage van olie of andere vloeistof |
| Skoda | 161.056 | 43 | 73 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Land Rover | 25.924 | 45 | 81 | Lekkage van olie of andere vloeistof |
| Mazda | 136.400 | 46 | 81 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Mini | 105.466 | 47 | 87 | Lekkage van olie of andere vloeistof |
| Mercedes-Benz | 295.139 | 47 | 82 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Kia | 284.753 | 47 | 83 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Toyota | 551.580 | 48 | 88 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Tesla | 32.291 | 49 | 76 | Dimlicht verkeerd afgesteld |
| Volkswagen | 843.540 | 49 | 91 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Volvo | 263.664 | 50 | 93 | Band met te weinig profiel |
| Seat | 164.547 | 51 | 97 | Bandprofiel 1,6 tot en met 2,5 mm |
| Dacia | 50.225 | 51 | 93 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Hyundai | 233.218 | 53 | 100 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Ford | 458.291 | 53 | 98 | Band met te weinig profiel |
| Nissan | 193.730 | 53 | 101 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Honda | 61.301 | 53 | 104 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Suzuki | 229.556 | 53 | 103 | Kentekenplaatverlichting |
| Mitsubishi | 104.524 | 54 | 104 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
| Opel | 483.919 | 54 | 103 | Lekkage van olie of andere vloeistof |
| Renault | 449.513 | 54 | 105 | Kentekenplaatverlichting |
| Peugeot | 466.134 | 55 | 109 | Kentekenplaatverlichting |
| Alfa Romeo | 30.667 | 56 | 108 | Lekkage van olie of andere vloeistof |
| Citroën | 287.636 | 56 | 113 | Kentekenplaatverlichting |
| Fiat | 250.372 | 57 | 114 | Band met te weinig profiel |
| Daihatsu | 37.967 | 60 | 124 | Bandprofiel 1,6 tot en met 2,5 mm |
| Saab | 23.855 | 61 | 130 | Lekkage van olie of andere vloeistof |
| Chevrolet | 45.125 | 67 | 153 | Lekkage van olie of andere vloeistof |
| Alle merken | 7.089.628 | 50,6 | 94,7 | Bandenspanning niet op de juiste waarde |
Bron: RDW Open Data, keuringen 2025, bewerking Autobedrijf Willemsbrug. Personenauto’s, merken met minstens 20.000 keuringen. Varianten van een merknaam bij de RDW zijn samengevoegd, zoals Tesla en Tesla Motors. Geen correctie voor leeftijd, kilometerstand of modellen.
Waarom verschillen de APK-cijfers per merk?
De leeftijd en de kilometerstand van de auto’s en de mix van modellen verklaren het grootste deel van het verschil. De RDW-data corrigeert daar niet voor. Een merk met veel jonge auto’s komt daardoor lager uit dan een merk met veel oudere auto’s.
Hoe groot de invloed van de modellen is, ziet u binnen één merk. Het verschil tussen twee modellen van hetzelfde merk is vaak groter dan het verschil tussen de meeste merken.
| Merk en model | APK-keuringen 2025 | Met minstens één punt (per 100) |
|---|---|---|
| Toyota C-HR | 19.088 | 28 |
| Toyota RAV4 | 29.989 | 37 |
| Toyota Aygo | 148.127 | 52 |
| Toyota Corolla Verso | 14.706 | 61 |
| Kia Stonic | 7.459 | 28 |
| Kia Niro | 31.790 | 30 |
| Kia Picanto | 115.287 | 49 |
| Kia Sportage | 29.346 | 52 |
| Chevrolet Spark | 16.828 | 65 |
| Chevrolet Matiz | 8.374 | 71 |
Bron: RDW Open Data, keuringen 2025, bewerking Autobedrijf Willemsbrug. Model zoals geregistreerd bij de RDW. Varianten met een andere schrijfwijze tellen apart.
Welke APK-punten komen per merk het vaakst voor?
Per merk verschilt welk punt het vaakst op het rapport staat. In de tabel staat per merk hoe vaak zes bekende punten voorkwamen, per 100 keuringen. Een streepje betekent dat het punt bij dat merk niet bij de twintig meest genoteerde punten hoort. Het kwam dan minder vaak voor dan het twintigste punt van dat merk, maar de data geeft er geen telling van.
| Merk | Lekkage olie of vloeistof | Dimlicht verkeerd afgesteld | Band te weinig profiel | Kentekenplaatverlichting | Slijtage stuur- of fuseekogel | Lampje airbag of gordel |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Alfa Romeo | 7,7 | 6,2 | 6,3 | 4,8 | 5,6 | 3,2 |
| Audi | 4,5 | 5,4 | 6,0 | 1,4 | 1,1 | 1,5 |
| BMW | 8,5 | 5,1 | 4,6 | 1,4 | 2,2 | 3,2 |
| Chevrolet | 12,1 | 6,2 | 7,9 | 8,7 | 4,1 | 3,0 |
| Citroën | 5,4 | 5,5 | 7,2 | 8,7 | 1,8 | – |
| Dacia | 2,5 | 5,9 | 7,1 | 6,8 | 1,5 | – |
| Daihatsu | 3,5 | 5,6 | 7,3 | 6,2 | 5,4 | – |
| Fiat | 5,5 | 5,9 | 7,6 | 4,0 | 2,5 | – |
| Ford | 4,1 | 5,8 | 7,2 | 4,2 | 1,9 | – |
| Honda | 3,4 | 5,9 | 5,7 | 6,5 | 1,8 | 1,5 |
| Hyundai | 3,4 | 5,2 | 7,2 | 6,4 | 1,5 | 1,6 |
| Kia | 2,2 | 5,0 | 6,7 | 5,5 | 1,4 | 1,4 |
| Land Rover | 6,9 | 5,8 | 3,5 | 2,1 | 3,0 | 1,3 |
| Lexus | 1,4 | 4,1 | 3,8 | 2,5 | 0,6 | – |
| Mazda | 2,5 | 4,4 | 4,6 | 4,7 | 2,2 | – |
| Mercedes-Benz | 4,2 | 5,1 | 5,9 | 1,6 | 6,5 | 2,1 |
| Mini | 8,5 | 6,1 | 4,9 | 3,8 | 1,0 | 1,7 |
| Mitsubishi | 1,8 | 5,3 | 5,8 | 6,4 | 2,0 | 1,6 |
| Nissan | 2,8 | 4,8 | 6,5 | 6,1 | 3,3 | 2,4 |
| Opel | 10,3 | 5,2 | 6,2 | 5,6 | 1,6 | – |
| Peugeot | 6,9 | 5,6 | 7,4 | 8,7 | 2,2 | 1,8 |
| Porsche | 3,3 | 4,5 | 2,6 | 1,1 | 1,3 | 0,9 |
| Renault | 4,6 | 4,7 | 7,0 | 7,5 | 3,2 | 1,9 |
| Saab | 16,6 | 5,1 | 4,4 | 7,9 | 2,0 | 1,7 |
| Seat | 6,3 | 5,7 | 7,4 | 3,1 | – | 2,8 |
| Skoda | 4,0 | 5,4 | 5,8 | 2,2 | – | 1,2 |
| Suzuki | 3,1 | 5,1 | 6,4 | 7,8 | 2,1 | – |
| Tesla | – | 10,6 | 8,8 | – | 9,2 | – |
| Toyota | 1,9 | 4,5 | 5,6 | 6,6 | – | – |
| Volkswagen | 5,6 | 5,7 | 6,7 | 3,2 | – | 2,6 |
| Volvo | 4,3 | 4,7 | 6,3 | 4,4 | 3,0 | 1,3 |
| Alle merken | 5,0 | 5,3 | 6,3 | 5,0 | 2,0 | 1,6 |
Bron: RDW Open Data, keuringen 2025, bewerking Autobedrijf Willemsbrug. Aantal keer genoteerd per 100 APK-keuringen.
Welke verschillen per merk vallen op?
De grootste verschillen tussen merken zitten bij lekkage, kentekenplaatverlichting en slijtage van stuur- en fuseekogels. Bij het dimlicht liggen de meeste merken dicht bij elkaar. Bij de laagste waarden tellen alleen merken mee waarbij het punt in de eigen top 20 staat. Ook hier geldt: leeftijd, kilometerstand en modellen verklaren een groot deel van de verschillen.
Bij Tesla staan andere punten bovenaan dan bij de meeste merken: weinig lekkage, maar meer punten voor bandenprofiel, kogels en dimlicht. Uit deze data kunnen wij niet afleiden waarom. Heeft u een Tesla, laat dan vóór de APK de banden en de afstelling van de koplampen nakijken.
Welke modellen werden in 2025 het vaakst gekeurd?
De Volkswagen Polo en de Volkswagen Golf werden in 2025 het vaakst gekeurd. Bij de tien meest gekeurde modellen ligt het aandeel keuringen met minstens één punt tussen 49 en 60 van elke 100.
| Model | APK-keuringen 2025 | Met minstens één punt (per 100) |
|---|---|---|
| Volkswagen Polo | 222.104 | 56 |
| Volkswagen Golf | 204.972 | 51 |
| Toyota Aygo | 148.127 | 52 |
| Ford Fiesta | 143.494 | 54 |
| Renault Clio | 123.402 | 57 |
| Ford Focus | 116.046 | 53 |
| Kia Picanto | 115.287 | 49 |
| Peugeot 107 | 103.744 | 59 |
| Toyota Yaris | 100.135 | 49 |
| Renault Twingo | 95.873 | 60 |
Bron: RDW Open Data, keuringen 2025, bewerking Autobedrijf Willemsbrug. Model zoals geregistreerd bij de RDW. Varianten met een andere schrijfwijze, zoals Yaris Hybrid, tellen apart.
Hoe zijn deze cijfers berekend?
Wij hebben de open data van de RDW over APK-keuringen van personenauto’s in 2025 gekoppeld aan het kenteken, het merk en het model. Daarna hebben wij per merk geteld hoe vaak er een punt op het rapport stond.
De landelijke top van alle punten, zonder onderscheid naar merk, leest u in de meest genoteerde APK-punten in 2025.
Wat betekenen deze cijfers voor uw eigen auto?
De cijfers laten zien waar u bij uw merk extra op kunt letten, maar ze voorspellen niet hoe uw eigen auto de APK doorkomt. Kijk vooral naar de punten die bij uw merk bovenaan staan. Bij de meeste merken zijn dat de banden, de verlichting en lekkage.
Wat de keurmeester bij elk onderdeel controleert, staat in onze APK-checklist. Wanneer uw auto weer moet, leest u in de APK-termijnen per brandstof en bouwjaar.
Wij keuren alle merken. Voor veel merken hebben wij een eigen pagina met de RDW-cijfers per model, zoals de APK voor een Volkswagen en de APK voor een Toyota. De APK kost bij ons € 50 voor benzine, benzinehybride en elektrisch, en € 60 voor een diesel met roetfilter af fabriek. Meer leest u op onze pagina over de APK-keuring.